Ochrana dětí v kyberprostoru je věcí nás všech!
Dětské krizové centrum u příležitosti Dne bezpečnějšího internetu, který připadá na úterý 11. února, upozorňuje na nutnost ochrany dětí před nástrahami online prostoru.
Internet je neoddělitelnou součástí života dnešních dětí. Nejnovější formu potencionálního ohrožení představuje umělá inteligence. Umělá inteligence v sobě nese nesporný potenciál měnit dosavadní fungování světa, avšak s jejím vznikem a rozmachem se pojí i nezamýšlené důsledky – může se stát, že se situace vymkne kontrole a umělá inteligence začne jednat proti lidským zájmům, což dítě rozpozná jen velmi těžko! Některé takové situace pro ně navíc mohou být život ohrožující!
Studie Děti a nová média 2023 uvádí, že v porovnání s rokem 2016 došlo k významnému nárůstu digitálních aktivit u nejmladších školních dětí. Výzkumy dále ukazují, že rodiče mají zkreslené představy o tom, co jejich dítě na internetu dělá.
„Z každodenní praxe Dětského krizového centra můžeme potvrdit, že každé dítě, které má přístup do on-line světa bez dohledu rodičů, může být potencionálně ohrožené. Časté jsou přímé útoky v rámci kyberšikany, nebo atakování dětí sexuálními predátory. Ohrožení dětí v kyberprostoru pramení i ze snadné dostupnosti pro děti zcela nevhodných obsahů – násilí, brutální scény, pornografie, návody na sebepoškozování či k rizikovému chování a mnohé další. Je naprosto nezbytné, aby rodiče rozhodně nebrali potencionální ohrožení dětí na lehkou váhu,“ říká Zora Dušková, ředitelka Dětského krizového centra.
Dětské krizové centrum již v minulosti upozorňovalo na alarmující skutečnost, kdy si velká část dospívajících pomocí internetu dopisuje s neznámým člověkem. 22 % dětí navíc přiznalo, že na osobní schůzku s cizím člověkem z internetu šlo! Na to, jak taková schůzka může dopadnout, se můžete podívat v našem novém videospotu.
„Malé děti i dospívající často přistupují k internetovým vztahům s důvěrou a otevřeností, což je činí zranitelnými vůči manipulaci. Naším novým spotem proto připomínáme, že prevence a informovanost jsou klíčové, aby děti i rodiče mohli lépe čelit nástrahám online světa. Nonstop Linka důvěry Rizika kyberprostoru je zde nejen pro děti, ale i pro rodiče, aby se mohli lépe orientovat v online světě a jeho rizicích. Doporučujeme také využít naše další preventivní materiály, které dětem srozumitelně přibližují možná rizika,“ říká Tereza Koch Dufková, vedoucí Linky důvěry Dětského krizového centra
.
Dětské krizové centrum se od roku 2022 stalo součástí Safer Internet Centra (SIC) a spolu s dalšími partnery (CZ.NIC, Linka bezpečí a Jeden svět na školách) si klade za cíl vytvářet z internetu bezpečnější prostor pro děti a dospívající.
V rámci projektu Safer Internet Centrum jsme v loňském roce navázali na úspěšný cyklus Malé děti – velká práva pokračováním: Malé děti – velká práva (cyklus II): Práva dětí v kyberprostoru a na sociálních sítích. Naší úspěšnou aktivitou jsou také preventivní komiksy, tématické puzzle a omalovánky, které rovněž srozumitelnou formou upozorňují děti na rizika kyberprostoru a nevhodný obsah v online prostředí.
V případě jakéhokoliv ohrožení dětí v kyberprostoru neváhejte využít naši speciální linku Rizika kyberprostoru (778 510 510), které je v nepřetržitém provozu.
________________________________________________________________
PhDr. ZORA DUŠKOVÁ je klinická psycholožka a ředitelka Dětského krizového centra. Věnuje se zejména problematice traumatizovaných, týraných, zneužívaných a ohrožených dětí, krizovým situacím v rodinách nebo psychoterapii traumatu.
DĚTSKÉ KRIZOVÉ CENTRUM působí již 33 let jako nestátní nezisková organizace specializovaná zejména na odbornou pomoc dětem týraným, sexuálně zneužívaným, jinak ohroženým nebo traumatizovaným. Zaměřuje se také na ohrožení dětí v kyberprostoru.
Za 33 let přijalo DKC do ambulantní péče přes 8 400 ohrožených dětí a jejich rodin. V roce 2024 poskytlo DKC celkem 13 956 konzultací ohroženým dětem a jejich rodičům.
Linka důvěry DKC působí v nonstop provozu od roku 1996, za 28 let své existence přijala více než 89 000 krizových kontaktů. V roce 2024 Linka důvěry přijala 5 640 krizových kontaktů.
Kontakt pro média:
Ing. Denisa Bendová
fundraising, PR a média
tel.: 774 728 894
email: bendova@ditekrize.cz