Co tě může trápit?

Necítíš se ve své kůži? Nevíš si se sebou rady? Máš pocit, že je s tebou něco v nepořádku? Nerozumíš někdy svému chování, nebo svým pocitům? Někdy třeba vybuchneš, nevíš proč, a pak tě to mrzí? Nebaví tě tvoje oblíbené činnosti tak jako dřív? Cítíš se většinu času smutný či podrážděný? Pokud něco z toho platí, pak jsou následující řádky napsány pro tebe.

Nepříjemných pocitů můžeme zažívat celou řadu: smutek, hněv, podrážděnost, náladovost, pocity osamělosti, časté výbuchy pláče, střídání nálad, nepříjemné tělesné pocity, zdravotní obtíže, ačkoliv podle lékařů jsme zdraví atd. Možná, že tvé trápení se sebou spočívá v tom, že děláš něco, co víš, že ti ubližuje, ale nemůžeš si pomoci.

Někteří lidé v zoufalství hledají způsoby, jak si pomoci, jak zmírnit svoji bolest a trápení a zkoušejí různé věci: útěk z domova, sebepoškozování, návykové látky jako alkohol, cigarety, drogy. Všechna tato řešení však mohou pomoct jen krátkodobě a naopak často přinesou další starosti nebo současné problémy ještě prohloubí.

Někdy přesně nevíme, odkud se tyto pocity berou, ale většinou dokážeme přijít na to, že zažíváme něco, v čem nám není dobře, nebo co nás trápí, dlouhodobě zažíváme nějaké těžkosti. Mohou to být problémy ve škole, s vrstevníky, s kamarády, se zdravím, s nízkým sebevědomím, v rodině, ztratili jsme někoho blízkého, někdo z našich blízkých lidí se trápí, někdo blízký ti ubližuje apod. Zkus se proto zamyslet: Je něco, co ti dlouhodobě chybí? Něco, co tě trápí, v čem ti není dobře? Zažíváš něco, co ti je nepříjemné?

V každém případě je důležité nebýt se svým trápením sám. Je někdo v tvém okolí, komu důvěřuješ a s kým bys mohl o svých pocitech a starostech mluvit, případně kdo by ti mohl pomoci? Je jedno kdo, důležité je to, že je ti daný člověk blízký a důvěřuješ mu – může to být rodič, kamarád/ka, babička, děda, teta, strýc, učitel/ka, soused/ka, lektor/ka kroužku. Říká se, že sdílené trápení je poloviční trápení. Pomáhá se vypovídat někomu, komu důvěřujeme, i když může být zpočátku těžké hledat správná slova a vyjádřit své pocity. Dokonce, i když víme, že za nás naše trápení nemůže vyřešit. V rozhovoru s někým dalším si můžeme utřídit myšlenky, přijít na nové možnosti řešení, případně získat nápady od člověka, který nám naslouchá.

Někdy se lidé snaží před trápením a starostmi utéct, rozptýlit se, zaměstnat se různými činnostmi, tak, aby hlavně nad čímkoliv nepříjemným nepřemýšleli. Ponořit se naplno do činností, které nás baví, někdy skutečně může překonat některé starosti a pocity smutku, nepohody či hněvu. V některých případech však přehlížení nepomáhá a starosti pouze narůstají a nadále nás nepříjemně ovlivňují.

Najít v okolí blízkého člověka, kterému plně důvěřujeme a dokážeme se mu se vším svěřit, nemusí být vždy jednoduché. Možná, že někoho takévého nemáme, anebo existuje něco, s čím se bojíme svěřit, i když máme ve svém okolí někoho, s kým obvykle hovoříme o všem.

Co s tím?

Přijď k nám….

V našem Dětském krizovém centru jsme tu pro tebe, aby ses s tím mohl svěřit a probrat vše, co potřebuješ. Můžeš využít našich služeb a přijít přímo k nám do zařízení, a to i bez rodičů. Dokonce nemusíš uvádět svoje jméno, záleží to jen na tobě, jestli by ti bylo příjemnější říct např. jen přezdívku.  Jsme tu pro tebe každé úterý, středu a čtvrtek od 16 h do 18 h (okamžitá krizová pomoc). Nejpozději přijď do 17 h, abychom měli na sebe dostatek času. Pokud by se ti hodil nějaký přesný čas a den, napiš nám a můžeme se domluvit předem. Nebudeš nic platit, služba je bezplatná.

Všechny kontakty včetně mapky najdeš zde

Zvaž, zda by nebylo vhodné, aby tě někdo doprovodil, např. kamarád, který ti dodá odvahu.

Přijď s jakoukoliv starostí, kterou máš!

Nebo se nám ozvi se na Linku důvěry Dětského krizového centra

Naši pracovníci jsou nepřetržitě k dispozici na telefonních číslech 241 484 149 či 777 715 215, a jsou připraveni s tebou řešit jakoukoliv tvoji starost. Máme i specializované číslo pro problematiku – rizik kyberprostoru, a to: 778 510 510. Linka důvěry je Ti k dispozici nonstop (neustále).

Taky se nám můžeš ozvat prostřednictvím e-mailu (e-mail: problem@ditekrize.cz), SKYPE a chatu  (sms-zprávy nepřijímáme). Všechny kontakty jsou zde