Ve spolupráci se sdružením CZ.NIC se Dětské krizové centrum (DKC) podílí na realizaci evropského projektu Safer Internet Centrum ČR (SIC CZ).
Safer Internet Centrum: www.bezpecnyinternet.cz
Safer Internet Centrum ČR je sdílenou aktivitou čtyř organizací, které se rozhodly nasměrovat své znalosti, dovednosti a zkušenosti ve prospěch bezpečnějšího internetu pro děti a mládež. Dětské krizové centrum se stalo od července 2022 partnerem českého Safer Internet Centra, jehož aktivity koordinuje od roku 2019 sdružení CZ.NIC. Dalšími projektovými partnery jsou Linka bezpečí a Jeden svět na školách (JSNS, vzdělávací program organizace Člověk v tísni).
Společná práce projektových partnerů se opírá o tři pilíře:
- prevence
- helplinky (nonstop Linka důvěry DKC a Linka bezpečí)
- hotlinka pro hlášení nezákonného digitálního obsahu
V oblasti prevence se soustřeďujeme na aktivity, které šíří povědomí o bezpečnosti na internetu a upozorňují děti, rodiče, učitele nebo vychovatele na rizika kyberprostoru.
DKC spolu s dalšími partnery působí preventivně, edukativně a svou pomoc cílí na cílové skupiny dětí i dospělých ohrožených v kyberprostoru.
Dětské krizové centrum poskytuje ambulantní krizovou pomoc i distanční krizové služby prostřednictvím Linky důvěry, a to zejména dětem ohroženým syndromem CAN a dětem ohroženým v kyberprostoru. „Poslední roky zaznamenáváme zvýšené riziko ohrožení dětí v online prostředí. Těší nás proto, že jsme součástí evropského projektu[1], který podporuje provoz a rozvoj DKC, a můžeme tak pomáhat dětem i rodičům, kteří čelí problémům spojeným s kyberprostorem,“ říká Helena Juklová, vedoucí Linky důvěry DKC. Na Lince důvěry DKC bylo od zahájení projektu SIC přijato více než 200 hovorů spojených s riziky kyberprostoru, ambulantní krizovou pomoc vyhledalo 90 dětí ohrožených v kyberprostoru.
„S rostoucím vlivem on-line prostředí narůstají také rizika, kterým jsou děti vystavené. Praxe DKC potvrzuje, že do on-line prostoru vstupují čím dál mladší děti. Děti v on-line prostoru zažívají kyberšikanu, sexuální útoky, ponižování či vydírání. Ohrožuje je i nebezpečný obsah, například návody k sebepoškozování či rizikovému chování, brutální záběry, fyzické i psychické ubližování nebo také snadná dostupnost pornografie. Dopady na vývoj dětí a jejich psychiku mohou být závažné,“ říká Zora Dušková, ředitelka DKC.
Projekt Safer Internet Centrum ČR je zaměřen na děti a dospívající s cílem zvýšit bezpečnost dětí v kyberprostoru a podporovat u nich bezpečné a sebejisté používání internetu a nových komunikačních technologií.
Dětské krizové centrum poskytuje krizovou pomoc dětem a dospívajícím, a to mj. v oblasti on-line bezpečnosti. Krizovou pomoc poskytuje nonstop Linka důvěry DKC, která má celorepublikovou působnost, a také ambulance DKC v Praze.
Mediální výstupy:
- Čtyři organizace v Česku spojily své síly, aby zvýšily bezpečnost dětí na internetu
- Děti v říši kyberprostoru
- Jubilejní 20. Safer Internet Day 2023 a aktivity DKC
- Rozhovor pro Český rozhlas Plus
- Riziko číhá v dětském pokoji
- Sociální sítě a online svět: Děti tam tráví čím dál víc času, průměrně 5,5 hodin. Přitom přibylo „predátorů“ | Blesk.cz
- Říjen, Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti: Jaká rizika hrozí dětem v kyberprostoru? 17. říjen – Sama doma | Česká televize (ceskatelevize.cz)
- Tisková zpráva ke Dni bezpečnějšího internetu 2024 (SID, Safer internet day 2024): Chraňme společně děti před riziky kybeprostoru – Dětské krizové centrum (ditekrize.cz)
- Tisková zpráva na téma Rizika prázdnin
Preventivní materiály:
Prostřednictvím služeb, které poskytují Linka bezpečí a DKC, pomáhá SIC CZ dětem a dospívajícím k překonání náročných životních situací, do kterých se dostali ve spojitosti s on-line riziky (kyberšikana, sexting, kybergrooming a další). Tyto služby jsou dostupné bezplatně pro děti i dospělé z celé České republiky na telefonu, chatu a přes e-mail.
Díky ambulantní péči Dětského krizového centra pomáhá SIC CZ dětem v případech, kdy se staly obětmi trestných činů v online prostředí. Operátoři hotlinky STOPonline.cz vyhodnocují hlášení a na základě toho zajišťují ilegální obsah na internetu, mezi jinými se sexuálně implicitním obsahem zachycujícím děti a mládež.
Působení SIC CZ má mezinárodní přesah. Jsme součástí sítí Insafe a INHOPE, které sdružují Safer Internet Centra a hotlinky v Evropě i ve světě. Za Českou republiku SIC CZ prezentuje vývoj a trendy v tématech on-line bezpečnosti v zahraničí a je oficiálním partnerem Evropské komise pro témata bezpečnějšího internetu.
Aktivity Safer Internet Centra ČR jsou spolufinancované ze zdrojů Evropské komise, konkrétně z programu Digital Europe.