Co je syndrom CAN?
Syndrom CAN je termín, který zahrnuje takové chování dospělých vůči dětem, které jim ubližuje a poškozuje je, a proto se tak dospělí k dětem nesmí chovat. Rádi bychom ti prostřednictvím tohoto krátkého textu stručně představili, co všechno do takového chování patří. Také se zde dozvíš, co můžeš dělat, pokud se tak k tobě někdo chová. Nikdo, dokonce ani tvoji rodiče, se k tobě takto nemá chovat a takovýmto způsobem ti ubližovat. Každý, kdo se dozví, že se ti něco takového děje, má povinnost pomoci tě ochránit.
Syndrom CAN zahrnuje:
Fyzické týrání – není v pořádku, když ti někdo fyzicky ubližuje a nepřiměřeně tě bije, ať už jsou to tvoji rodiče, nebo jiní lidé. Rodiče tě nepřiměřeně trestají, pokud ti po jejich ranách zůstávají stopy (modřiny, šrámy, odřeniny, popáleniny nebo přetrvávající bolest). Mezi fyzické týrání patří i to, když ti zakazují normálně jíst nebo spát. Není také v pořádku, pokud je to hlavní způsob jejich výchovy a trestají tě tak pravidelně, bezdůvodně, nebo pro vymyšlené důvody.
Psychické týrání – někdy na tebe rodiče křičí a třeba řeknou i něco, co tě hodně mrzí. Není to v pořádku, pokud se to děje opakovaně, dlouhodobě a ty slyšíš časté nadávky, ponižování, zesměšňování, opovrhování, výhrůžky a zastrašování. O citové vydírání jde, když ti rodiče říkají takové věty jako: “když se nebudeš učit, utrápíš mě” nebo “když budeš zlobit, zabije mě to”. Je normální mít přiměřený čas sám pro sebe, který trávíš svými koníčky nebo s kamarády. Pokud vůbec žádný čas pro sebe nemáš kvůli domácím povinnostem, hlídání sourozenců, učení se nebo věnování se koníčkům, které tě vlastně ani nebaví, není to v pořádku a máš právo se ozvat.
Sexuální zneužívání – v České republice je pro sexuální chování zákonem stanovena hranice věku 15 let. Do tvých 15 let tě nikdo nesmí vystavovat sexuálnímu chování. Až po dovršení 15 let smíš mít souhlasný sexuální styk. Souhlasný znamená, že tě nikdo nesmí k sexuálnímu styku či jinému sexuálnímu chování nutit, a to ani, když už ti bylo 15 let.
Pojďme si říct, co všechno je sexuální zneužívání: Osahávání, líbání nebo laskání intimních míst, uspokojování pusou nebo přímo pohlavní styk jsou kontaktní sexuální zneužívání. Není to v pořádku a nic z toho nemusíš dělat! Sexuální zneužívání se děje i bez toho, aby se tě kdokoliv přímo dotýkal. Pokud se před tebou někdo svléká do naha a nutí tě se na něj dívat, masturbuje, nutí tě sledovat pornografii nebo soulož, nebo se chce dívat na tebe, když se svlékáš ty, koupeš se, jsi na toaletě nebo na sobě nic nemáš, a dělá to kvůli vlastnímu sexuálnímu vzrušení, jde o bezkontaktní sexuální zneužívání.
Pokud se něco z toho stane, neobviňuj se z toho. Ty za to nemůžeš. Dospělí tě mají chránit, ne po tobě chtít sexuální uspokojení. Zároveň může být přirozené, pokud by ti nějaké doteky byly příjemné; lidské tělo tak funguje. Neznamená to, že to chceš, příjemné pocity jsou reakce těla, ne tvé vůle. Se sexuálním zneužitím jsou často spojené pocity strachu a studu. Zneuživatel ti může vyhrožovat a zakázat ti o tom někomu říct; nebo ti naopak může dávat dárky a udělat z toho vaše tajemství. Můžeš se obávat toho, že by se to někdo dozvěděl. Všechno je to pochopitelné.
Zanedbávání – o zanedbávání jde, pokud nedostatek péče ohrožuje tvůj zdravý vývoj. Patří sem opakující se nedostatek jídla, pití, přístřeší, oblečení, lásky, ale také třeba zanedbání lékařské péče, výchovy a vzdělání.
Ohrožující prostředí – ohrožující je, pokud tvoji rodiče berou drogy, opíjí se, neustále se hádají, napadají a bijí, nebo jsou vážně nemocní a nedokážou se o tebe dostatečně postarat.
Rozvodová problematika – může se stát, že už si tvoji rodiče nerozumí, nechtějí spolu dál žít, chtějí se rozvést, rozvádějí se, nebo se již rozvedli. V takovém případě není v pořádku, kdyby ti zakazovali vídat se s druhým rodičem, babičkou a dědou, kdyby ti zakazovali telefonovat si s nimi, nebo by před tebou mluvili o druhém rodiči ošklivě, zatahovali tě do svých hádek.
Systémové týrání – tak se označuje nesprávně vedené policejní vyšetřování. Některé druhy syndromu CAN jsou trestným činem, kterými se zabývá policie. Nutné je to zejména tehdy, kdy je potřeba zajistit ochranu tvoji, nebo i jiných dětí. V průběhu vyšetřování s tebou musí policie zacházet citlivě a šetrně. Pokud by se tak nedělo, může jít právě o systémové týrání. Pokud ti někdo, komu se sám nemůžeš bránit, podobnými způsoby ubližuje opakovaně, můžeme jeho chování považovat za šikanu. K šikaně se uchylují jak jednotlivci, tak menší skupinky. A může ji zažít kdokoli – dívky i chlapci jakéhokoli věku.
Co s tím?
Přijď k nám….
V našem Dětském krizovém centru jsme tu pro tebe, aby ses s tím mohl svěřit a probrat vše, co potřebuješ. Můžeš využít našich služeb a přijít přímo k nám do zařízení, a to i bez rodičů. Dokonce nemusíš uvádět svoje jméno, záleží to jen na tobě, jestli by ti bylo příjemnější říct např. jen přezdívku. Jsme tu pro tebe každé úterý, středu a čtvrtek od 16 h do 18 h (okamžitá krizová pomoc). Nejpozději přijď do 17 h, abychom měli na sebe dostatek času. Pokud by se ti hodil nějaký přesný čas a den, napiš nám a můžeme se domluvit předem. Nebudeš nic platit, služba je bezplatná.
Všechny kontakty včetně mapky najdeš zde
Zvaž, zda by nebylo vhodné, aby tě někdo doprovodil, např. kamarád, který ti dodá odvahu.
Přijď s jakoukoliv starostí, kterou máš!
Nebo se nám ozvi se na Linku důvěry Dětského krizového centra
Naši pracovníci jsou nepřetržitě k dispozici na telefonních číslech 241 484 149 či 777 715 215, a jsou připraveni s tebou řešit jakoukoliv tvoji starost. Máme i specializované číslo pro problematiku – rizik kyberprostoru, a to: 778 510 510. Linka důvěry je Ti k dispozici nonstop (neustále).
Taky se nám můžeš ozvat prostřednictvím e-mailu (e-mail: problem@ditekrize.cz), SKYPE a chatu (sms-zprávy nepřijímáme). Všechny kontakty jsou zde